Adres
Vatan Cad. Fatih / İstanbul​​
İletişim
+90 (531) 393 28 59

Topuk Dikeni Nedir ? Nedenleri Nelerdir ?

Topuk dikeni, topuk kemiğinin alt tarafında kemikli bir çıkıntıya neden olan bir kalsiyum birikintisidir. Topuk dikeni röntgenlerde belirlenen uzunlukları 1 cm bula bilir. Topuk dikeni her zaman röntgende görünmez. Görünür röntgen kanıtı olmadan, durum bazen topuk dikeni sendromu olarak isimlendirilir. Topuk dikenleri çoğu zaman ağrısız olur amma bazen ağrı oluştura bilir. Bunun nedeni ayağın alt kısmı boyunca uzanan ve topuk kemiğini ayak topuna bağlayan lifli bağ dokusu bandının (plantar fasya) ağrılı bir iltihabı olan plantar fasiit ile sıklıkla ilişkilidirler.

NEDENLERİ

Topuk dikeni genellikle topuk kemiğinde kalsiyoum tuzlarının uzun süre aylar süren birikmesi sonrasında oluşur. Topuk dikeni, faaliyetleri büyük miktarlarda koşma ve zıplamayı içeren sporcular arasında özellikle yaygındır.

Risk faktörleri:

  • Topuk kemiği, bağlar ve topuk yakınındaki sinirler üzerinde aşırı stres oluşturan yürüme yürüyüş anormallikleri
  • Sert zeminde koşma ve ya uzun mesafeli yürüyüş yapmak
  • Kötü tasarlanmış ayakkabılar. Özellikle ark desteklememesi bu riski arttırır
  • Obezite

Diğer risk faktörleri

  • Diabet,
  • Yaş: yaş arttıkça ayak tabanındakı plantar fasya esnekliğini kayıb eder ve ayak altındakı koruyucu yağ yastığı incelir.

Günün çoğu kısmını tek ayak üzerinde geçirmek

  • Yüksek amplitudlu kısa süren fiziksel aktivite,
  • Düz tabanlık ve yüksek arklı ayağa sahip olmak

BELİRTİLER

Genel olarak topuk dikeni ağrı vermez. Bu hastalık yanında yumuşak doku zedelenmesi(plantar fasiit) sonrasında oluşan enfleamatuar reakson sonucunda ağrı oluşmaya başlar. Ağrı kendini aralıklı ve kronik ağrı tarsında gösterir. Çoğu insan ağrını ayak topuğuna bıçak ve ya iyne batar tarzında tarif eder. Ağrılar genellikle yataktan ilk kalktıktan sonrakı adımlarda bıçak tarzında olur zamanla bu ağrı kendini topukta künt bir acıya bırakır.

Aynı zamanda keskin ağrıları uzun süre oturduktan sonra kalkıp adım atmaya başladığındageri gelir. Proses kronikleştikçe bu zaman süresi gittikçe kısalır.

PROFİLAKSİ

Ağrıyı önlemek için ilk önce ayak pençenizin tam ve rahat otura bileceği ayakkabı seçmeniz. Birkaç fazla kilodan kurtulmanız diet yapmanız önerilir.

× WhatsApp