Adres
Vatan Cad. Fatih / İstanbul​​
İletişim
+90 (531) 393 28 59

Plantar Fasiit ve Ayak Tabanında Ağrı

Plantar Fasiit Ne demek?

Plantar fasiit, ayağın dibinde uzanan kalın bir doku bandı olan plantar fasyanın(ayak altındakı yumşak doku) iltihaplanması anlamına gelir. Topuk kemiğinden parmaklara kadar uzanır ve ayağınızın arkını oluşturur. Plantar fasiit, topuk ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Çoğunlukla orta yaşlı erkeklerde ve kadınlarda görülmekle birlikte asker gibi sürekli ayakta duran kişilerde de ortaya çıkabilir.

Plantar Fasiit Nedenleri?

Plantar fasya bir amortisör görevi görür ve ayağınızın arkını destekler. Fasya üzerindeki aşırı basınç dokuyu gerebilir ve yırtarak topuk ağrısına neden olabilir. Tekrarlanan aşırı gerilme veya aşırı kullanım, fasyada tahrişe veya iltihaplanmaya neden olur. Diğer risk faktörleri: obezite, düztabanlılık yüksek arklı ayak gibi ayak ark problemleri, uzun mesafeli koşular, bale ve aerobic dans türleri, ark desteklemesi zayıf olan ayakkabı kullanmak, uzun süre ayakta kalmayı gerektiren durumlar..

Plantar Fasiit Belirtileri Nelerdir ?

En çok yankı ayak topuğundan parmaklara kadar gerişlme hissi ile beraber ağrıdır. Ağrı uyandıktan sonra atılan işlk adımlar sırasında daha çok olur. Ama zaman geçtikçe ağrı sakinleşir. Unutmamak lazım ki uzun süre ayakta kalma devam ederse ağrı geri gele bilir.

Plantar Fasiit Tanı:

Doktor ayak altınızı müayine edecektir. Kızarıklık şişlik germe testi ayak arkınızı etkileyen düz tabanlık gibi durumların olup oomamasını kontrol eder. Gerekirse röntgen ve MRİ tetikleri ve diğer tetikler isteye bilir. Bu tetikler ayak topuğunuzdakı kemiklerde ola bilecek stress kırığı ve ya sinir sıkışma durumlarını dışlamak amaçlı olarak yapılmaktadır.

× WhatsApp