Adres
Vatan Cad. Fatih / İstanbul​​
İletişim
+90 (531) 393 28 59

Ön Çapraz Bağ Yırtığı Nedir ? (Soru/Cevap)

ÖN ÇAPRAZ BAĞ NEDİR?

Diz eklemindeki kemikler, eklem içi ve yan bağlardan oluşan bir bağ aparatı ile birbirine bağlanır. Eklem içi bağlar olarak adlandırılan ön ve arka çapraz bağlar, hareket sırasında eklemin stabilitesinden sorumludur. Bunlardan en az birinin yırtılması diz ekleminin dengesizliğinin gelişmesine neden olur ve diz eklemindeki kıkırdakta hasara neden olabilir. Bu problemle karşılaşanlar sadece profesyonel sporcular değil. Travma, kelimenin tam anlamıyla birdenbire meydana gelir: kazara düşme veya darbe – ve doğanın yarattığı ideal eklem yapısı yok edilir.

ÇAPRAZ BAĞ KOPMASI: EKLEM SAĞLIĞINI NASIL GERİ KAZANIRSINIZ?

İstatistikler, ön çapraz bağın arka çapraz bağdan birkaç kez daha sık yaralandığını söylüyor. Yaralanma anında hasta dizinde akut ağrı ve yer değişme hisseder. Keskin ağrı geçtikten sonra, hasta diz dengesizliği ve düz bir yüzeyde bile dengesiz yürüme konusunda bilgi verir. Herhangi bir fiziksel egzersiz yapmak veya spor yapmak hastayı zorluyor. Sporculara bakarsak, kadınlar bu yaralanmaya daha duyarlıdır. Çoğu zaman bükülmüş bir bacağın üzerine düştüğünde ortaya çıkar. Bu anda bağ gerilir ve içerdiği lifler yırtılır.

YIRTIĞIN BELİRTİLERİ, SEMPTOMLARI VE TEŞHİSİ

  • Boşa basma hissi
  • Güvensizlik hissi
  • Ağrı
  • Ara ara şişlik

Bu semptomların varlığında, bir uzmana danışmak gerekir, çünkü doktor tanıyı doğru bir şekilde belirleyebilir ve tanı sonuçlarını kullanarak tedaviyi seçebilir.
Hasara bağlı olarak, tam veya kısmi bir kopma ayırt edilir. Yaralanmanın ciddiyetini teşhis etmek için dizin manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yapılır. Bu,
kas-iskelet sisteminin durumunu incelemek için en doğru ve en hızlı yöntemdir. Tarama, diz ekleminin yumuşak dokularındaki, kemiklerindeki ve kıkırdak yapılarındaki değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

Çok nadir durumlarda, ön çapraz bağdaki yaralanmalar konservatif olarak tedavi edilir. Pratikte genç hastaların % 90'ı için cerrahi müdahale gereklidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Yaralanmadan ne kadar sonra ön çapraz bağ ameliaytı yapılabilir?

Çapraz bağ kopması için artroskopi için en uygun zaman yaralanmadan 4 hafta ila altı ay sonradır. Bununla birlikte, birkaç yıl sonra bile sık cerrahi müdahale vakaları vardır. Ameliyat için tek kontrendikasyon, ileri eklem dengesizliği ile ortaya çıkan diz ekleminin artrozunun yalnızca 3. ve 4. aşaması olabilir.

Artroskopi ciltte iz bırakır mı?

İyileşme komplikasyonsuz ilerlerse kısa bir süre sonra aletlerin yerleştirilmesi için gerekli olan kesilerden gelen ince izler ayırt edilemez hale gelir.

Ameliyattan sonra özel destekleyici dizlikler kullanılıyor mu?

Operasyondan bir buçuk ay sonra diz eklemine binen yükü azaltmak ve olası hasarları önlemek için özel ortez ve bandajlar kullanılır. Ürünün doğru seçimi için gerekli öneriler, ilgili hekim tarafından sağlanılıyor.

Artroskopik ön çapraz bağ ameliyatından ne kadar sonra spor yapmaya başlayabilirim?

Operasyon sonrası 1.5 – 2 ay spor aktivitelerinden kaçınılması önerilir.

× WhatsApp