Adres
Vatan Cad. Fatih / İstanbul​​
İletişim
+90 (531) 393 28 59

Menisküs Yırtığı Nedir ?

Dizin kapalı travmalarının %75 menisküs yırtığı ile sonuçlanır. Böyle yaralanmalara hareket bozukluğu ile öne çıkan ve tedaviyle geçmeyen ağrılarla karakterize edilir.

MENİSKÜS NEDİR ?

Menisküs dizde femur (uyluk) ve tibia(kaval) kemikleri arasından kıkırdak yapılı stabilizasyon ve amortizasyon görevi gören dokudur.
Anatomik olarak dizde 2 tip menisküs vardır İÇ (medial) DIŞ (lateral). Her menisküs cisim ön ve arka boynuz olarak 3 kısıma ayrılır. Tedaviye yanıt ve en elverişsiz yırtıklar medial menisküs arka boynuzu lateral menisküs ön boynuz ve cismidir.

MENİSKÜS YIRTIĞI NASIL TANI KONULUR?

Hekim için tanı koyulma sırasında hasarın yeri ve karakteri önemlidir. Sonra ki tanı ve tedavilerde önemli role sahiptir. Doktora vereceğiniz bilgi onun ön tanısını netleştire bilir. Tanı konulmasında hasarın nerede hangi zonda olması önemli yer kapsar. Bu prognozu belirler. Menisküslerde 2 zon vardır kırmızı ve beyaz. Kırmızı zone içindeki ince kapiler damarları verdiği renk nedenli olarak isimlendirilmiştir. Beslenmesi de bu damarlar hesabına olur. Beyaz zonda ise kapiler damarlar yoktur ve beslenmesi eklem sıvısın hesabındır. Eğer yırtığınız beyaz zonda ise o zaman bunun kendiliğinden iyileşme şansı yoktur ve çoğu zaman yırtık parçaların ameliyatı ile tedavi edilir. Kırmız zon yırtıklarında ise kan damarları hesabına iyileşme şansı yüksektir. Tedavisi yırtık tipine göre değişiklik gösterir. Diz ekleminde menisküs yırtığı tekbaşına değil çoğu zaman başka doku travmaları Ön çapraz bağ yırtığı, iç ve dış yan bağ yırtıkları ile beraber görülür. En az zedelnene menisküs lateral menisküstür. Çok hareketli ve travmaya karşı olan dayanıklığı nedenli olarak en az rastlananan menisküs yırtığıdır. Kesin tanı için MRİ (magnit rezonans) görüntüleme yöntemi kullanılır.

TEDAVİ

Tipinden asılı olarak küçük menisküs yırtıklarının tedavisinden çoğu zaman ağrıkesici masaj ve fizioterapiya kullanılır. Ama bunlara rağmen ağrıların geçmemesi dizde kilitlenme hissi varsa diz eklemini açmadan kapalı yöntemlerle cerrahi ameliyatlar gerçekleştirilir. Cerrahi sırasında eklem kapalı olarak kamerayal incelenir MRİ ile tanılandırılamayan patolojiler bulunur ve yırtığın derecesi ve tipine göre ya tamir ya da mensiküs kısmi ve ya tam alınması ile sonuçlanan cerrahi prösedür gerçekleştirilir.

SORU CEVAP

Hangi durumlarda menisküs zedelenmesi olasılığı yüksektir Menisküs yırtığının gençlerde en büyük nedeni spor ve danslar ve ya yüksek aktivite gerektiren işlerde çalışma sorasında alınan darbe neden olur. Yaşlılarda menisküs yırtıklar dejeneratif karakterdedir ve artrozik değişiklilerle beraber olma şansı çoktur

Menisküs yırtıklarında alçı kullanılıyormu?

Hayır. Mensiksü zedelenmesi sadece bağ ve yumuşak doku zedelenmesi ile beraberse diz stabilizasyonu için dizlik kullanıla bilir. Bu dizin sıkılaşmamasına ve hastalığın belirtilerinin artmamasına ve ağrı komponentinin azalmasına neden olur. Eğer mensiküs yırtığı kırıklarla beraber görülürse o zaman hastaya alçı uygulaması menisküs zedelenmesi için değil kırık hatlarının stabilizasyonu için uygulanır.

Operasyon sonrası reabilitasyon süresi ne kadar sürüyor?

Yırtık tipine sonuna ve yerine göre reablitasyon süresi 1-2 hafta ile 3-6 ay arasında süre bilir. Ama unutulmamalıdır ki tedavi yatarak değil doktorun önerdiği fizik hareketleri yaparak hızlandırılır. Ve eski sağlığınıza kavuşmanız o halde mümkündür.

Menisküsüm yırtıksa ve tedavi görmessem sonuçları benim için nasıl olur?

Bu durumda hastalığın keskin fazı kronik fazla yer değiştirir. İlk travma anında olan şişlik kızarıklık ve ağrı geçer. Ama kronikleşen menisküs yırtıkları diz eklemindeki kıkırdakta geri dönüşümsüz artroz (kireçlenme) neden olur.

Kendi sağlığınızla risk etmeyin. Sağlıkla kalın…

× WhatsApp