Adres
Vatan Cad. Fatih / İstanbul​​
İletişim
+90 (531) 393 28 59

Kireçlenme Nedir ? Eklem Kireçlenmesi

YAŞLANDIM KİREÇLENDİMMİ?

Artroz veya osteoartrit, eklemlerde kıkırdak yıkımına ve kemik deformasyonuna yol açan kronik bir hastalıktır. Kıkırdak bozukluğu ve eklem rahatsızlıkları sadece yaşlılarda oluşur yanılgısına kapanmamak lazım.

Artrozun aşağıdaki gibi bir çok nedeni vardır:

 • Travma, çıkıklar, bağ kopmaları
 • Yaş
 • Enfeksiyon ve Otoimmün hastalıklar (Romatolojik hastalıkları)

Eklem artrozu farklı, çoğunlukla büyük eklemlerde ortaya çıkabilir: dizde, kalçada, omuzda. Hastalığın görmezden gelinmesi eklemin tamamen işlevini kaybetmesine yol açacaktır. Hastalığın tehlikesi, yıllar içinde ilerleyebilmesi ve kendini göstermemesidir. Yaşlılıkta Osteoartrit  en sık kadınlarda görülür. Hastalığa tam olarak neyin yol açtığını henüz söyleyemez, ancak şu anda herkesin bilmesi gereken belirli risk faktörleri hakkında konuşabiliriz.

 • Irsi Obezite
 • Yaşlılık
 • Eklem yaralanmaları
 • Hormonal dengesizlik

Gördüğünüz gibi, hiç kimse artrozdan korunmuyor, bu nedenle hastalığın nasıl ve ne zamanilerlediğini bilmek önemlidir.

ARTROZ BELİRTİLERİ

Ana karakteristik belirti eklem ağrısıdır. Harektde ve ya istirahatde. Ağrı geçmesi için rahat pozisyon alırsınız ancak öğle rahatlar. Ek olarak, artroz sırasında eklemler çıtırdar ve aynı zamanda ses normal eklem çıtırdatmalarından farklıdır, daha kaba ve kurudur. Ses, kıkırdak tabakasının tahrip olması ve kemiklerin birbiriyle sürtünmesinden kaynaklanmaktadır. Eklem tedavisini ne kadar geciktirirseniz, o kadar az hareketli hale gelir. Her evre ile hareket açıklığı azalır, tedavini geciktirmeniz, hastalıklı eklemi tamamen hareketsiz hale getiremenize neden olur. Deforme edici artrozlarda görünüm dışarıdan bakıldığında değişri. Eklem düz pozisyonu orta hattandan anormal olan eğilmelerle kendini gösterir. Bunu fark ettikten sonra, mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmanız gerekir.

HER YERİM AĞRIYOR HER EKLEMİMDE KİREÇLENMEMİ VAR

Pratik olarak tüm eklemlerin artrozu ola bilir. Hastalığın nedenine bağlı olarak birincili ve ikincili osteoartrit ayırt edilir. Birincil osteoartrit, neden olmadan ortaya çıkar, ikincili osteoartrit ise çeşitli yaralanmalar, iltihaplar ve hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar. Oluşum yerine göre osteoartrit bölünmüştür.

 • Generalize osteoartrit / tüm vücuttaki eklemlerde osteoartrit olur
 • Omurganın osteoartrit
 • Kalça ekleminin osteoartrit
 • Diz ekleminin osteoartrit
 • Omuz ekleminin osteoartrit
 • El bileğin osteoartrit

Aynı anda bir çok eklem hasar görürse bu hastalığa poliartriz denir ve daha çok yaşlı insanlarda belirtilir. Poliartriz aynı zamanda bazı endokrin ve metabolik hastalıklar nedenli genç yaşlarda da öne çıka bilir. Osteoartrit birkaç derecesi vardır

 1. Evre ağrı istirahat ve hareket sırasında öne çıkar. Bazı aktiviteyi engeller ama hareket kısıtlılığına neden olmaz,
 2. Evre ağrı artmaya başlar ve eklem hareketi sırasında çıtırdama duyulur. Ağrı nedenli hareket kısıtlılığı olmaya başlar,
 3. Evrede artık kıkırdak doku işlevini kayb etmiştir eklemin hareketi bozulmuştur ve insan yardımcı aletler sayesinde hareket etmeye başlar.

ARTROZUN PROFİLAKSİSİ

Bu hastalığı önlemenin önemini unutmayınız. İlaç veya vitamin almasına gerek yok. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek yeterlidir. Kendi kilonuzu kontrol ederek, sadece eklemlerdeki osteoartritin yanı sıradiğer birçok hastalığı da önleyebilirsiniz. Ek olarak, spor yapmak gereklidir, bu güvenilir bir kas iskeletinin oluşumuna katkıda bulunur ve yükün bir kısmını eklemlerden hafifletir. Kendiniz için doğrubir günlük rutin oluşturmaya, yeterince uyumaya, diyetinizi izlemeye, daha fazla yürümeye ve rahat ayakkabılarla yürümeye çalışın.

× WhatsApp