Adres
Vatan Cad. Fatih / İstanbul​​
İletişim
+90 (531) 393 28 59

Bel Fıtığı Nedenleri ve Belirtileri

Disk: omurganı teşkil eden omurflar arasındaki amartizatör görevi gören kıkırdaksı dokudur. Disk içeriği 2 kısımdan oluşur. Ortaso jelatimsi doku ve kenarını çepe çevre saran sert fibroz doku. Fibroz dokudaki çatlaktalrdan diskin iç kısmının dışarıya akması herniasyon (fıtık) olarak adlandırılır. Bu fıtık kanal içinde korunan ve vücudun farklı yerlerine giden sinirlere bası sopnrası semptomlar oluşturur.

Disk fıtığının baskısı sonucunda sinirlerde oluşan enflamasyon ağrının ve uyuşmanın ve ilgili sinirin fonksiyonlarındakı bozukluklara neden olur. Zamanla fıtık kısalmaya başlar ve bu dönemde hastalar rahatlama ve ağrıda azalma hiss eder. Eğer bacak ve bel ağrısı geçerse 6 hafta içinde iyileşme kaydedilir. Disc hernisini tanımlamak için farklı terimler kullanıla bilir. Bulging – diskin dışarısındaki sert dokunun tamlığı bozulmamış ama oluşan deformite sinirlere bası yapmaktadır. Bu tam disk fıtığı değildir ama fıtık ile aynı semptomları oluşturur. Asıl fıtık diye isimlendirdiğimiz ve bazen acil müdahele gerektiren patlamış ve ya kaymış(bel kayması değil) olarak isimlendirile bilir. Bu durumlarda dış tabaka patlamış ve içerik kanala doğru akmıştır.

SEMPTOMLARI NEDİR

Fıtıklaşmış bir diskin semptomları, fıtıklaşmanın konumuna ve ağrıya verdiğiniz tepkiye bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bel fıtığınız varsa, bel bölgenizden bir veya iki bacağınıza ve bazen ayaklarınıza yayılan ağrı hissedebilirsiniz. Ayakta dursanız da, otursanız da, yürürken de pozisyonunzdan bağımsız olarak elektrik çarpması gibi şiddetli bir ağrı hissedebilirsiniz. Bazen ağrıya bacağınızda veya ayağınızda uyuşma ve karıncalanma eşlik eder. Sırtınızda veya bacağınızda kramp veya kas spazmları yaşayabilirsiniz. Ağrının yanı sıra, bacak kası zayıflığı veya diz veya ayak bileği refleks kaybı olabilir. Ciddi durumlarda, ayak düşmesi (yürürken ayak çırpması) veya bağırsak veya mesane kontrolü kaybı yaşayabilirsiniz. Aşırı bacak zayıflığı veya mesane veya bağırsak fonksiyonlarını kontrol etmede zorluk yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım almalısınız.

NEDENLERİ

Disk fıtığı ve ya bulging(şişme) genellikle travma sonrası, ağır yük kaldırma sonrası, ya da her hangi sebebe bağlı olmadan spontane şekilde gelişe bilir.

  1. Yaşlılık: yaşlandıkça diskler kurur ve sertleşir esnekliğini kayb eder ve dış tabakanın yırtılması
  2. ihtimali artar
  3. Sigara
  4. Genetik
  5. Mesleki hastalıklar
  6. Obezite

KİMLER RİSK GRUBUNDA

Disk fıtıkları ile yüzleşme genellikle 30-40 yaşlarındakı insanlarda olurşur. Aynı zamanda yaşlı insanlar da tolere edemeyecekleri fiziksel aktiviteler sırasında fitik oluşma riski altında oluyorlar. Bel fıtığı, bacak ağrısına bağlı bel ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir ve boyun disk herniasyonundan 15 kat daha sık görülür. Fıtıkların %8 boyun %1-2 gibi torakal(sırt) bölgesini fıtığı. Diğer yüzdeleri bel fıtığı kapsıyor.

NASIL TANI KONULUR

Yukarıdakı belirtileri kendinizde hiss ediyorsanız ortopedi doktoruna başvurmanız gerekir. Fiziksel müayine ve hikayenize göre ilk önce akılda sağlığınızı ciddi etkileye bilecek fıtıktan şüphelenilirse röntgen, MRİ tetikleri ardından tedavinize başlanır.

× WhatsApp