Adres
Vatan Cad. Fatih / İstanbul​​
İletişim
+90 (531) 393 28 59

Kalça Sıkışması (Femoroasetabular sıkışma sendromu)

Femoroasetabular sıkışma (FAI), kalça ekleminde kemik düzensizliklerinin varlığından kaynaklanan aşırı sürtünme ile karakterize bir durumdur. Bunlar ağrıya ve kalça hareket açıklığının azalmasına neden olur. Femur başı(kalça kemiği başı)
ve asetabulum(yuva) birbirine sürtünerek kalça ekleminde hasara ve ağrıya neden olur. Hasar, eklem kıkırdağında (topun veya yuvanın pürüzsüz beyaz yüzeyi) veya labral dokuda (yuvanın kenarının astarı) meydana gelebilir. Eklem kıkırdağı veya labral doku, tekrarlanan sürtünmeden sonra yıpranabilir veya yırtılabilir. Zamanla, femur ve asetabulum birbirini sürtünür ve daha fazla kıkırdak ve labrum kaybedilir.kıkırdaklar kayb olduktan sonra kemik-kemik sürtünmesi başlar ve ilerledik osteoartrit(kireçlenme) olarak adlandırılır.

HASTALIĞIN TİPLERİ

Kalça sıkışma sendromu genellikle 3 türü vardır

 1. CAM tip: Sıkışmanın Cam formu genellikle fazla kemik nedeniyle oluşan femur başı ve boynunun mükemmel bir şekilde yuvarlak olmaması yüzünden oluşur. Bu yuvarlaklık eksikliği ve fazla kemik, yüzeyler arasında anormal temasa neden olur.
 1. PİNCER tip: Asetabulum(yuva) kenarının aşırı büyümesi zamanı oluşur. Femur başının çok fazlasını kaplar ve labral(astarın) kıkırdağın sıkışmasına neden olur. Pincer tipi kalça yuva ağzının arkaya doğu aşırı dönüklüğü nedenli ön duvarının femur başı ve boynu ile olan anormal eklemleşmesi sırasında da ola bilir.
 1. Karışık tip: her iki tipin bir arada olduğu tipdir. Bu tip en çok tanı konulan tipdir.

BELİRTİLERİ

 1. Ağrı: genellikle ya künt ya da keskin ağrı ile karşımıza çıkar.
 2. Uzun süre oturma ve yürüme sonrası kalça eklem içinde ve ya kasık bölgesinde hiss edilen ağrı
 3. Kalça ağrısı genellikle kalça hareketleri ile olur
 4. Yakınmalar kalçanın ön yan ve arkasına kadar yayılma ve tutulma hissi ile kombine olur
 5. Yürüme zamanı zorlanma
 6. Kilitlenme. Kıtırdama hissi

KİMLER RİSK GRUBUNDA?

 1. Futbolcular, halterciler ve hokey oyuncuları gibi sporcular
 2. Ağır taşımacılık, lojistik işi ile uğraşanlar
 3. Gelişimsel kalça displazisi(doğumsal kalça çıkığı) olanlar
 4. Kalça kemiğinin ve ya asetabulum anatomik anormallikleri
 5. Legg-Calves-Perthes hastalığı: Çocuklarda kemiğe kan akışının bozulmasına neden olarak kemik parçalanmasına neden olan bir artrit şekli
 6. Kalça travması
 7. Enfeksiyonlar, artroz

TANI

Hastalığın tanısı hikayeniz, fizik müayine, röntgen. MRİ ve Bilgisayarlı tomografi(BT) de dahil olmak üzere teşhis edilir.

× WhatsApp